Donyngs IBC

DONYNGS INDOOR BOWLS CLUB
East Surrey's "Centre of Bowling Excellence"

The Club runs a number of internal leagues. Each league is made up of between 4 and 8 teams. As a member of a team you will play once every two/three weeks, depending on the size of the team.

Weekday Time League Name Team
Monday 10:00 - 12:00 Birds Ladies Fours
Monday 12:00 - 14:00 Coastal Mixed Pairs
Monday 14:00 - 16:00 Castles Scratch Fours
Monday 18:15 - 20:15 Capitals Scratch Fours
Tuesday 10:00 - 12:00 Animals Mens Fours
Tuesday 12:00 - 14:00 Coastals Mixed Pairs
Tuesday 14:00 - 16:00 Castles Scratch Fours
Tuesday 16:00 - 18:00 Countries Mixed Triples
Tuesday 18:15 - 20:15 Capitals Scratch Fours
Tuesday 19:30 - 21:30 Fish Scratch Fours
Wednesday 10:00 - 12:00 Zodiac Mens Fours and Ladies Fours
Wednesday 12:00 - 14:00 Trees Mixed Triples
Wednesday 19:00 - 21:00 Stores Ladies Triples
Wednesday 19:00 - 21:30 Cars Mens Triples
Thursday 10:00 - 12:00 Warriors Scratch Triples
Thursday 12:00 - 14:00 Counties Mixed Pairs
Thursday 14:00 - 16:00 Flowers Scratch Fours
Thursday 16:00 - 18:00 Pubs Mixed Triples
Thursday 18:15 - 20:15 Rivers Scratch Fours
Thursday 19:30 - 21:30 Stations Scratch Fours
Friday 10:00 - 12:00 Animals Mens Fours
Friday 14:00 - 16:00 Flowers Scratch Fours
Friday 16:00 - 18:00 Pubs Mixed Triples
Friday 20:15 - 22:15 Dogs Mens Triples

League Winners 2015/16

League Winner Team
Birds Swifts Daphne Older, Ameeta Goss, Carole Whightman, Denise Smith, Jan Biscoe, Janet Harrison, June Scott, Pam Hugall, Val Hobart
Coastal (Monday) Bournemouth Barbara Collingridge, Dennis Fletcher, Eric Reeve, June Reeve, Sheila Williams, Ron Collingridge, Ken Chivers, Lily Chivers
Castles (Monday) Leeds Sandra Humphreys, David Humphreys, Frank Luff, Peter Distin, Alec Parish, John Hart, Peter Griffiths, Marion Wall
Capitals (Monday) Prague Barbara Ingram, Gill Tarrant, John Kujawski, John Morris, John Stewart, Peter Ingram, Brian Styles, Fred Borge
Animals (Tuesdays) Zebras Alan Stepney, David Pettman, Pat Wright, Peter Andrews, Richard Reader, Roger Misson, Ron Hodge
Coastal (Tuesday) Scarborough Alan Simon, Daphne Hargreave, Mike Miller, Pam Miller, Stan Dougdale, Val Hobart, Rob Hobart
Castles (Tuesday) Ludlow Chris Jones, Gill Tarrant, John Christlieb, Liz Blake, Pat Wright, Paul Lindley, Peggy Goodwin, Roy Wren
Countries (Tuesday) France Denise Smith, Dennis Fletcher, Kevin McNamee, Lyn McNamee, Quentin Smith, Sav Oratis, Lily Chivers, Martha Devlin
Capitals (Tuesday) Stockholm Colin Parfitt, Alexandra Shinn, Edna Brisley, Frank Wilcox, Daniel Mullen, Guy Shinn, Liam Hall, Paul Mahoney, Rosemary Lewer, Scott Hall
Fish Plaice Alan Simon, Charlie Murphy, Gill Murphy, Janet Exall, Ted Exall, Maureen Mason, Dave Aldam Jr
Stars Pisces Al Roper, Brian Adcock, Derek Thornton, Frank Wilcox, Jim Cunningham, John Reynolds, John Stewart, Kevin McNamee
Trees Sycamore Al Roper, Fred Knight, Jim Martell, Keith Measures, Peter Brazier, Rose Gregory, Sharon Ayling, David Humphreys, Sandra Humphreys, Pam Powell, Len Powell, Ameeta Goss
Cars Jaguar Alan Simon, Anthony Reason, Brian Hart, Dave Popejoy, Joe Cable, Paul Manuel, Richard Day, Richard Edwards, Stuart Maxted
Stores Harrods Barbara Ingram, Denise Smith, Gillian Murphy, Jane King, Janet Colliss, Martha Devlin, Sally Mackinlay, Sylvia Collingwood, Carol Searle
Warriors Vikings David Popejoy, Fred Jaques, Pat Jaques, Gordon Skilton, Joe Cable, Peter Hunt, Doreen Taylor, Terry Taylor, Rob Hobart, Val Hobart
Counties Hampshire Robert Allen, Audrey Allen, Brian Hart, Caroline Probert, Jim Cunningham, Michael Wretham, Marie Sanderson, Maureen Brown
Flowers (Thursday) Magnolia Paul Lindley, Alan Adams, P.J. Brennan, Tony Buckee, Jean Colsell, Colin Oakford, Evette Oakford, Pat Wright, Linda Adams
Pubs (Thursday) Nags Head Barry Thornton, Alec Parish, Bill Deighton, Brian Hart, Chris Scanlon, Derek Pearce, Gillian Murphy, Marion Wall, Pat Hodkin
Rivers Tamar Alan Simon, Anne Phillips, Daphne Hargreave, Fred Borge, Michael Miller, Pamela Miller, Anthony Reason, Wendy Reason
Stations Liverpool Street Carole Searle, Joe Cable, Graham Paxton, Peter Hunt, Fred Jaques, Pat Jaques, Dave Popejoy, Gordon Skilton, Doreen Taylor, Terry Taylor
Animals (Friday) Panthers Alan Rook, Bill Deighton, Bruce Aitken, Clive Scott, Dave Popejoy, Dennis Fletcher, Fred Jaques, Jeff Travis, Tony Golding
Flowers (Friday) Begonia John Hoad, Joan Hoad, Jean Colsell, Ameeta Goss, Brenda Clinch, Tim Clinch, Joan Wilson, John Currie, Peter Brazier, Peter Watts, John Pringle, Joyce Brook
Pubs (Friday) Bell Chris Jones, Doreen Taylor, Terry Taylor, John Morris, Pauline Edwards, Peter Andrews, John Kujawski, Val Hobart, Roy Wilkinson, Pam Wilkinson
Dogs Setters Chris Hunter, Chris Jones, Graham Bickley, John Hoad, Paul Davies, Paul Eales, Quentin Smith, Steve Whiting